Błystki - rodzaje
Pod pojęciem błystki kryje się duża i różnorodna grupa sztucznych przynęt na drapieżniki. Ich historia sięga aż XVIII wieku, kiedy wędkarstwo zyskało na popularności jako forma rozrywki i sportu, a nie tylko jako sposób na zdobycie pożywienia. Na przestrzeni dziejów konstrukcja błystek była doskonalona, pojawiały się nowe rozwiązania, które coraz lepiej imitowały wygląd i ruch wodnej drobnicy.
W jaki sposób błystka nęci drapieżnika?
Błystki używane są do połowów metodą spinningową i w wędkarstwie podlodowym. Główny element wabiący, czyli skrzydełko lub paletka, najczęściej wykonany jest z metalu, dlatego ten rodzaj sztucznej przynęty nazywa się również blachą. Połyskliwa paletka odbija światło i w ten sposób naśladuje odbłyski słońca na łuskach mniejszych ryb. Jednocześnie poruszająca się w wodzie błystka wywołuje drgania podobne do tych wywoływanych przez drobnicę i odbierane przez linię boczną drapieżników – wyjaśnia ekspert z centrum wędkarskiego ORKA firmy Fishkon.
Błystka obrotowa
Błystka obrotowa jest popularną przynętą spinningową. Zbudowana jest ze skrzydełka, które obraca się podczas ściągania, korpusu, strzemiączka, drutu montażowego i koralików łożyskujących strzemiączko – kulek, grzybków i stożków. Skrzydełka w obrotówkach przybierają różne kształty, co wpływa na ich zachowanie w wodzie i są malowane na różne kolory, dzięki czemu mogą naśladować różne ryby, a nawet owady. Korpus to obciążenie, które pozwala wyrzucać przynętę na dużą odległość i umożliwia jej schodzenie na właściwą głębokość. Strzemiączko i koraliki decydują o starcie obrotówki i jej dalszej pracy. Drut montażowy po obu stronach zakończony jest oczkami do założenia haczyka i zamocowania całości do żyłki.
Przeczytaj również: Częste błędy popełniane przy wyborze przynęt wędkarskich
Błystka wahadłowa
Również błystki wahadłowe wykonywane są metalu, jednak ich budowa jest znacznie mniej skomplikowana niż w przypadku obrotówek – wahadłówkę tworzy odpowiednio wyprofilowana blaszka z kotwiczką i otworem lub kółkiem do zamocowania na żyłce. Podczas ściągania kolebie się na boki i dzięki temu doskonale udaje ranną lub osłabioną rybkę (niektóre modele, np. przeznaczone do połowu łososia, wykonują też ruch obrotowy). Obecnie w sklepach wędkarskich można znaleźć wiele modeli błystek wahadłowych, różniących się kształtem i wielkością blaszki, a także kolorami oraz fakturami; przynęty często mają tłoczone łuski. Wahadłówki są bardzo skuteczne podczas połowów łososi, sumów, szczupaków i troci pod jednym warunkiem – wędkarz posiadł umiejętność prowadzenia takiej przynęty, co wymaga dużej cierpliwości i sporo wysiłku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana