Czym charakteryzują się rowery bambusowe?
Rowery bambusowe to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rowerów z ramą stalową, aluminiową lub karbonową. Jakie są ich najważniejsze cechy? Czy warto je kupić? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.
Wyjątkowy design i ekologiczne rozwiązania
Gdy pokażemy się na mieście na rowerze z bambusową ramą, z pewnością przykujemy uwagę. Takie rowery cechuje zwykle wysoka jakość wykonania i niepowtarzalny charakter. Każda tyczka bambusa jest przecież nieco inna, więc nigdy nie zobaczymy dwóch takich samych rowerowych ram. Bambus jest także materiałem bardzo plastycznym, dzięki czemu daje duże pole do eksperymentowania. Jest to zatem świetny wybór dla osób, które lubią wyróżnić się z tłumu i szukają nieszablonowych rozwiązań.
Rower bambusowy jest także bardzo przyjazny dla środowiska. Jest rzecz jasna, bezemisyjnym środkiem transportu, ale na tle innych rowerów wyróżnia go to, że również w trakcie jego produkcji wysyła się do atmosfery niemal żadnych zanieczyszczeń. Osoby, dla których ekologia ma znaczenie, powinny zatem wziąć pod uwagę zakup właśnie takiego jednośladu. Znajdziemy je m.in. w ofercie polskiego producenta rowerów bambusowych HUSA BIKES.
Bambus, czyli lekkość, wytrzymałość i amortyzacja
Bambusowa rama waży zazwyczaj 2-3 kilogramy, co jest bardzo przyzwoitym wynikiem i sprawia, że perspektywa wniesienia roweru po schodach nie jest taka przerażająca. Cały rower waży bowiem zwykle około 11-13 kilogramów. Jeśli zaś zależy nam na dużej redukcji wagi, to przy dobrym doborze materiałów możemy osiągnąć rezultat porównywalny nawet z ramami karbonowymi.
Bambus jest także materiałem niezwykle wytrzymałym, więc nie musimy się martwić, że rower rozleci się po kilku wycieczkach. Wręcz przeciwnie, niektóre bambusowe rowery miały możliwość przejechać nawet kilka tysięcy kilometrów i udowodniły, że mogą być bardziej niezawodne od swoich klasycznych odpowiedników. Co więcej, czasem wykorzystuje się je także do jazdy downhillowej, która stanowi chyba najtrudniejszy test dla ich wytrzymałości.
Inną istotną cechą takiego jednośladu jest amortyzacja. Ramy bambusowe same absorbują drgania, więc nie jest konieczne montowanie dodatkowego wyposażenia. Wyjątkiem są oczywiście rowery MTB, które najczęściej mają jednak amortyzatory. W każdym razie jazda na takim rowerze, zarówno w mieście, jak i w terenie, to czysta przyjemność. Zakochają się w nich nie tylko doświadczeni kolarze, ale także ci, którzy na siodełko siadają tylko od czasu do czasu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana