Dlaczego warto studiować pielęgniarstwo?

Choć zdrowie publiczne to dziedzina kojarzona przede wszystkim z działalnością lekarzy, nie należy zapominać, że efekty leczenia pacjentów w dużej mierze zależą od prawidłowej opieki, która jest domeną pielęgniarek i pielęgniarzy. Aby móc dołączyć do grona osób zatrudnionych w tej roli, należy ukończyć studia na kierunku pielęgniarstwo. Czy warto wybrać taką ścieżkę kariery?
Zalety pielęgniarstwa
Praca pielęgniarek i pielęgniarzy to bez wątpienia fundament dla całego systemu opieki zdrowotnej – bez ich zaangażowania nie mógłby funkcjonować żaden szpital czy przychodnia. Jednocześnie szacuje się, że z powodu imigracji na zachód w polskich placówkach istnieje nawet 70 tys. pielęgniarskich wakatów. To dobra wiadomość dla wszystkich studentów, którzy zdecydowali się na kierunek pielęgniarski – po ukończeniu kształcenia i zdobyciu dyplomu mają oni szansę zdobyć pracę właściwie w dowolnie wybranym szpitalu lub przychodni. Wraz z rozwojem kariery i zdobywaniem doświadczenia możliwy jest również awans oraz lepsze wynagrodzenie, choć należy znaczyć, że na najlepsze zarobki mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w sektorze prywatnym, również w prywatnej opiece nad osobami chorymi, wymagającymi opieki domowej.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się sale opieki pielęgniarskiej wysokiej wierności?
Poza wymiarem zawodowym studia pielęgniarskie mogą przynieść korzyści również w wymiarze prywatnym. W czasie ich trwania przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze zdobywają wiedzę medyczną, która może bardzo przydać się w codziennym życiu, a także otworzyć drzwi do dalszego naukowego rozwoju.
Jedną z uczelni oferujących studia pielęgniarskie jest Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa.
Dla kogo przeznaczone jest pielęgniarstwo?
Bez wątpienia pielęgniarstwo to trudny zawód, z którym wiąże się bardzo duża odpowiedzialność za zdrowie oraz życie innych osób – to dlatego dostępny jest on wyłącznie dla osób, które skończyły studia. Kto może zdecydować się na taką drogę? Przede wszystkim osoby o silnym poczuciu misji, chcące nieść pomoc, odznaczające się wysoką empatią, cierpliwością oraz instynktem opiekuńczym. Ważna jest również umiejętność szybkiego, efektywnego działania nawet w stresujących sytuacjach, a także wysoka odporność psychiczna. Wbrew powszechnym, stereotypowym opiniom pielęgniarstwo nie jest zawodem „kobiecym”. Chociaż faktycznie większość wykonujących go osób to kobiety, to nic nie stoi mężczyznom na drodze by rozpocząć studia pielęgniarskie, zdobyć dyplom i podjąć pracę w placówce medyczne. W ostatnich latach widać zresztą pewien wzrost zainteresowania tym kierunkiem nauki właśnie wśród mężczyzn.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
2times Sp. z o.o.
Narciarskie szkoły, kursy
woj. mazowieckie03-516 Warszawa, Piotra Skargi 61 lok. 30
-
Superminds Academy Przemyśl Nataliia Sheparovych
Szkolenia, kursy
woj. podkarpackie37-700 Przemyśl, wyb. prezydenta Wilsona 12
-
Tomasz Pietras Ośrodek szkoleniowo usługowy
Szkolenia, kursy
woj. kujawsko-pomorskie87-800 Włocławek, Toruńska 30