Górski domek na wyłączność - świetna opcja dla osób ceniących niezależność

Wybierając się na wczasy w góry, mamy do wyboru wiele opcji noclegowych – hostele, apartamenty, pensjonaty i domki letniskowe. Hotele znajdują się zazwyczaj w centrum miast turystycznych, gdzie panuje gwar i hałas. Górski domek na wyłączność (dostępny tylko dla jednej grupy gości, niedzielony z nieznajomymi turystami) jest doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących ciszę, spokój i relaks w pojedynkę lub w gronie najbliższych.
Domek letniskowy – miejsce odpoczynku i relaksu
Domki letniskowe ulokowane są znacznie bliżej gór niż apartamenty miejskie. Często znajdują się zaledwie kilkanaście minut drogi od najważniejszych szlaków górskich – wystarczy tylko odpowiednio przygotować się do wyprawy i wyruszyć na piechotę. Turyści nie muszą korzystać z dodatkowego transportu, np. zatłoczonych busów.
Właściciele domków letniskowych oferują odrębną przestrzeń na grillowanie bądź opalanie. Wypoczynek w Beskidach, Tatrach czy Sudetach to nie tylko zdobywanie szczytów, ale też nieustanny kontakt z przyrodą i zaczerpnięcie świeżego, górskiego powietrza. Chatki posiadają balkony lub tarasy, skąd rozciąga się niezapomniany widok na pasma górskie. Zazwyczaj są wybudowane w typowo góralskim stylu, z charakterystycznymi spadzistymi dachami.
Chata pod Przehybą stanowi przykład ekologicznego, całorocznego domu w górach, wyposażonego nie tylko w podstawowe pomieszczenia (rozbudowaną i bogato zaopatrzoną kuchnię, przytulny salon, nowoczesne łazienki oraz wygodne sypialnie), ale też w spiżarnię, mały salon spa i kącik rekreacyjny (salę kinową i piłkarzyki).
Wpływ budowy domów letniskowych na klimat
Właściciele domków letniskowych zazwyczaj gwarantują wynajem przez cały rok. Kominek w salonie i ocieplane ściany sprawią, że turyści nie odczują nawet najgorszych mrozów. Wytrzymałość budynku jest związana z jego szczególną budową – chatki letniskowe wykonane są zwykle z wysokiej jakości drewna drzew iglastych. Solidna i odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne konstrukcja doskonale komponuje się z górską przyrodą. Dzięki zawartym w drewnie olejkom eterycznym wydziela ono charakterystyczny, leśny zapach, który nadaje dodatkowego bajkowego klimatu.
Wiele osób, zainspirowanych sukcesem domków letniskowych, decyduje się na budowę własnej chatki, dzięki czemu mają domek w górach na wyłączność. Dokonują tego od podstaw na wykupionej uprzednio działce lub zakupują gotowy, wykończony budynek i przekształcają go w całoroczny, mieszkalny dom. Budowa domku letniskowego stanowi rozwiązanie kosztowne, dlatego decyzja musi być dokładnie przemyślana. Jeżeli należymy do okresowych bywalców gór, lepszą opcją jest długoterminowy najem chatki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hotel Eco Tatry*** Holiday & Spa
Hotele
woj. małopolskie34-511 Kościelisko, Strzelców Podhalańskich 6
-
U Jana Jan Rybka, Grażyna Rybka sp.j.
Noclegi, kwatery prywatne
woj. świętokrzyskie26-006 Rudki, Kolejowa 2
-
Dorota Pensjonat
Domy wypoczynkowe, pensjonaty, schroniska
woj. dolnośląskie58-540 Karpacz, Dolna 8A