Jak czytanie wpływa na mózg?

W dobie Internetu, zdobywanie informacji i wiedzy, często ogranicza się wyłącznie do „rzucenia okiem” na wiadomości publikowane w Internecie. Czytając jedynie to, co znajdziemy w sieci, tracimy zdolność zapamiętywania, koncentracji i rozumienia. Jak to zmienić? Jak czytanie książek i fachowych podręczników wpływa na rozwój mózgu? Odpowiadamy!
Podręczniki i poradniki, książki przygodowe, kryminały czy opowieści biograficzne – wybór pozycji literackich jest naprawdę ogromny! Wyłącznie od nas zależy, po które z nich sięgniemy.
Szeroki wybór interesujących książek i podręczników szkolnych, można znaleźć w Księgarni Internetowej Wratislavia z Wrocławia.
Rozumienie treści
Regularne czytanie książek okazuje się być zbawienne dla naszego umysłu! Podczas tej czynności, wodzenie wzrokiem po kartce jest niewystarczające – wszak musimy rozumieć, co czytamy. W trakcie czytania, a tym samym rozumienia treści, poznajemy świat. I to dosłownie! Nowe miejsca, odmienne kultury, ciekawe historie – to wszystko mamy na wyciągnięcie ręki (i wzroku!). Czytając, interpunkcji, gramatyki czy ortografii uczymy się praktycznie przy okazji! Trudno z niej nie skorzystać!
Pamięć i koncentracja
Systematyczne czytanie książek oraz podręczników to doskonały trening pamięci i koncentracji! Żeby zrozumieć daną pozycję, konkretną historię opisywaną w książce, musimy bowiem zapamiętywać coraz to większą ilość informacji, a nic tak nie poprawia pamięci, jak regularny jej trening.
Pobudzanie wyobraźni
Czytanie, bez wątpienia wpływa także na wyobraźnię – podczas czytania o smakach i aromatach, w naszym mózgu uaktywniają się części odpowiedzialne za te zmysły – czytając o zapachu czekolady, możemy poczuć jej aromat w rzeczywistości. Ponadto w trakcie czytania, wyobrażamy sobie obrazy, opisywane w lekturze – treść nagle staje się rzeczywistością, przenika do niej. To, o czym czytamy, zaczyna nas otaczać, a my możemy być częścią danej historii.
Zwiększanie wydolności mózgu
Czytanie książek prowadzi do powstawania nowych połączeń nerwowych w mózgu, przez co znacznie zwiększa jego wydolność: poprawia zdolność zapamiętywania i uczenia się. Systematyczne czytanie książek oraz podręczników opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Osoby, często oddające się lekturze są zatem znacznie mniej narażeni na rozwój niektórych chorób.
Odpoczynek i relaks
Poza istotnym wpływem czytania książek na rozwój mózgu, czynność ta bez cienia wątpliwości jest doskonałym sposobem na relaks i odpoczynek od codzienności. Czytając, zapominamy o zmartwieniach i troskach. Stres i nerwy zostają zastąpione poczuciem szczęścia i zabawy. Regularne czytanie uspokaja, relaksuje, a więc i pomaga beztrosko zasnąć. Czytajmy więc! Na zdrowie!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Adancza - Internetowa Galeria Antyków. Antyki Online
Antyki, dzieła sztuki
woj. mazowieckie05-850 Ożarów Mazowiecki, Poznańska 98 lok. 121
-
Antyk Salon Sztuki Dawnej Anna Paschke
Antyki, dzieła sztuki
woj. lubelskie20-078 Lublin, 3 Maja 12 lok. 1