Jakie alergie najczęściej występują wśród dzieci?
Postęp cywilizacyjny ma zarówno dobre, jak i złe strony – do tej drugiej grupy zaliczamy między innymi upowszechnianie chorób takich jak alergie, na które cierpią dziś przede wszystkim dzieci. Szacuje się, że około 30% najmłodszych doświadcza jakichś rodzajów alergii. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie problemu, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobiec poważnym konsekwencjom.
Jakie są przyczyny i objawy alergii u dzieci
Alergia to nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu odpornościowego na kontakt z jakiegoś rodzaju czynnikiem wyzwalają - alergenem. Alergenem mogą być między innymi:
pyłki roślinne, grzyby i pleśnie,
kurz, roztocza,
sierść zwierzą,
białka zawarte w produktach spożywczych, np. mleku, orzechach, owocach morza,
jad owadów
Przyczynami alergii są najczęściej czynniki cywilizacyjne, między innymi zanieczyszczenie środowiska, dieta zawierająca duże ilości przetworzonej żywności, brak uodpornienia na występujące naturalnie alergeny (badania wskazują, że dzieci żyjące na wsi, a więc bliżej środowiska naturalnego są bardziej odporne na działanie alergenów). Dzieci mogą również do pewnego stopnia dziedziczyć alergie po swoich rodzicach.
Co zrobić widząc u dziecka objawy alergii?
Jeśli zauważysz niepokojące objawy u swojego dziecka, warto jak najszybciej zareagować i udać się do lekarza alergologa – usługi związane z ta specjalizacją znaleźć można w ofercie przychodni Lar-Med w Żywcu. Alergolog na podstawie wywiady i wykonanych testów jest w stanie zadecydować, jakie leczenie będzie najkorzystniejsze dla dziecka. Oprócz szybkiej reakcji i dochodzenia do przyczyn alergii, należy pamiętać o odpowiednio skomponowanej diecie dla swojej pociechy oraz unikać kontaktu z alergenami.
Podsumowując, nie ma sensu ignorować objawów alergii u dzieci, ponieważ nieprawidłowo leczona może prowadzić do poważnych komplikacji. Warto również pamiętać, że dzieciak musi być pod stałą kontrolą specjalisty, aby móc leczyć problem efektywnie oraz zapobiec dalszym nieprzyjemnym konsekwencjom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana