Jakie wyróżniamy rodzaje derek dla konia?
Derki to charakterystyczne okrycia dla konia, które chronią zwierzę przed zimnem, wiatrem, kurzem, owadami. Wybranie właściwej derki to nie lada wyzwanie. Warto zasugerować się jej rodzajem, ponieważ każdy typ jest przyporządkowany pod konkretną sytuację. Najczęściej mamy do czynienia z derką padokową, stajenną, treningową i osuszającą. Czym charakteryzuje się każdy z tych rodzajów? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Cechy derki padokowej
Derka padokowa wykonana jest najczęściej z materiału przeciwdeszczowego i polaru. Chroni przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi oraz odprowadza pot z sierści konia. Dobra derka padokowa jest wytrzymała i odpowiednio dobrana rozmiarem – musi leżeć idealnie na grzbiecie zwierzęcia, by zapewnić mu wygodę. Derki o nieprawidłowym rozmiarze często są niszczone przez konie.
Czym wyróżnia się derka stajenna dla konia?
Derka stajenna – podobnie jako padokowa – chroni konia przed zimnem, jednak nakłada się ją jedynie w stajni. Nie dopuszcza, by sierść zwierzęcia uległa zabrudzeniu. Taka delikatna derka jest uszyta z oddychającego materiału. Stosuje się ją często u ogolonych koni lub przed ważnymi zawodami, kiedy liczy się ładny wygląd zwierzęcia.
Cechy derki treningowej
Derka treningowa (półderka) to krótki typ o specyficznym kroju, przystosowany jedynie do zakładania pod lub nad siodło. Jeźdżcy nakładają ją na swoje wierzchowce w chłodniejsze dni, podczas treningów. Wiele z derek treningowych ma charakterystyczne odblaski lub powłokę przeciwdeszczową. Dość popularne są również półderki z polaru, przeznaczone dla golonych koni.
W sklepie internetowym Astra znajduje się bogate wyposażenie dla jeźdźców i koni. Firma prowadzi sprzedaż wielu niezbędnych akcesoriów – w tym derek. Zainteresowani mogą oczekiwać produktów od cenionych marek.
Czym charakteryzuje się derka osuszająca?
Derkę osuszającą (potreningową) wykorzystuje się po intensywnym treningu, kąpieli lub zmoczeniu zwierzęcia na deszczu. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie wody, potu – wszystko dzięki specjalistycznemu materiałowi, których wchłania wilgoć i zapobiega wyziębieniu organizmu. Niektóre deski osuszające wykonuje się z polaru – należy ją zdjąć z konia, gdy tylko spełni swoją podstawową funkcję, czyli wchłonie wilgoć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana